PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Čtvrtek 28.03.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

V Rábech oslavili 140. výročí Lovčího zámečku (1882)

Na území KRÁLOVSTVÍ PERNÍKU, z. s., pod hradem Kunětická hora u Pardubic se nachází pozoruhodná stavba Lovčího zámečku z roku 1882. Postavil ji svobodný pán Richard Drasche z Wartinbergu (1850-1923), jenž v červnu 1881 koupil v dražbě pardubický velkostatek - historické dědictví Pernštejnů.
Stavbu vedl a projektoval rodák z východočeských Slatiňan, architekt a od roku 1885 první ředitel Uměleckoprůmyslové školy v Praze František Schmoranz ml. (1845-1892). Málokdo si uvědomuje, že tato výjimečná stavba je opomíjeným předobrazem slavné České chalupy na zemské Jubilejní výstavě 1891. Z dnešního hlediska je neuvěřitelné, že pan baron před 140 lety dokázal tak obrovské dílo postavit a vybavit za 1 rok od chvíle, co koupil pozemky, neboť již 4. října 1882 vyšla v novinách Pernštýn obsáhlá recenze s podrobným popisem budov i vybavení. A to vozil cihly koňskými povozy ze vzdálenosti cca 30 km. Kolik povozů muselo být současně na trase, aby stavbu stačily zásobovat? Kolik dělníků i řemeslníků stavbyvedoucí zaměstnal? Nepochybně mnoho!
Lovčí zámeček Ráby 1895
Nejstarší fotografie Lovčího zámečku z roku 1895.
Pozoruhodná je i historie objektu, který střídal majitele vždy pod tlakem dějinných událostí ve středoevropském prostoru. Proto je úžasné, že 140. výročí Lovčího zámečku v Rábech společně oslavili dne 6. října 2022 potomci všech jeho dosavadních vlastníků.

Ze zámku v Ebreichsdorfu u Vídně přijel baron Richard Drasche-Wartinberg, jenž je pravnukem 1. majitele. Osmdesátiletého pána doprovodil jeho vnuk Emil Drasche-Wartinberg.

Právě před 100 lety v režii první pozemkové reformy po vzniku Československé republiky získali Lovčí zámeček s pozemky, okolními lesy i dalšími nemovitostmi manželé František a Marie Aschenbrennerovi (pan František Aschenbrenner byl vrchním ředitelem Moravské agrární a průmyslové banky a podílel se na měnové reformě dr. Aloise Rašína, jenž byl ostatně i autorem textu výchozího zákona o zřízení samostatného státu československého ze dne 28. října 1918). Tyto majitele při oslavě reprezentovali jejich vnuci Jiří a František Aschenbrennerovi.

V napjaté atmosféře krátce před 2. světovou válkou (v listopadu 1938) Lovčí zámeček s provozními budovami a okolními lesy od manželů Aschenbrennerových koupila paní Miloslava Sudková z Bílé Třemešné a přebudovala ho na Penzion pod Kunětickou horou. Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl zámeček znárodněn a užíván jako internát učiliště Státních pracovních záloh (1953-1955), pak Domov důchodců a pro Ústav sociální péče (1965-2000). Před 30 lety (v listopadu 1992) byl ve značně zanedbaném stavu vydán v restituci mamince pana ing. Petra Mlejnka, jenž je vnukem paní Sudkové. Také on byl hostem slavnostního večera ke 140. výročí Lovčího zámečku.

Setkání potomků majitelů Lovčího zámečku v Rábech (1882)
František Aschenbrenner, Jiří Aschenbrenner, Richard Drasche-Wartinberg, Emil Drasche-Wartinberg a Petr Mlejnek (6.10.2022)
Od roku 2003 o tuto pamětihodnost pečuje firma KAM NA PARDUBICKU s. r. o., postupně ji opravuje a na nemovitosti uplatňuje své předkupní právo. Je producentem zážitkového programu Muzea perníku v Perníkové chaloupce na území Království perníku a při slavnostním večeru oznámila záměr vydat k budoucímu 150. výročí Lovčího zámečku v roce 2032 reprezentativní obrazovou a historickou monografii. Snad se podaří v soukromých i státních archívech najít původní plány stavby Lovčího zámečku a zámeckého parku, dokumenty z jejich realizace i příběhy ze života obyvatelů a vlastníků této výjimečné památky. Její osudy dokonale odrážejí všechny historické mezníky na území České republiky.

(šm)

DALŠÍ INFORMACE: Perníková chaloupka

Z KALENDÁŘE AKCÍ

Zveřejněno 06.10.2022 v 23:30 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA